Opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym według pedagogiki Marii Montessori
Chcemy, aby nasz program w rzetelny i pełen pasji sposób przekazał, jak ważna jest rola przewodnika małego dziecka w pierwszych latach jego życia. Ten kurs to nie tylko nabycie praktycznych umiejętności, ale również zmiana sposobu myślenia o wychowaniu. Podstawą dobrze przygotowanego otoczenia jest nauczyciel, pełen pasji i miłości do swoich podopiecznych. Zależy nam na przekazaniu wiedzy nie tylko z zakresu pedagogiki Montessori. Uważamy, że równie ważne są pozytywne zasady budowania relacji między dorosłym a dzieckiem, oraz znajomość podstaw z takich dziedzin jak fizjoterapia, psychologia czy pielęgniarstwo.
Cel szkolenia
Ukończenie szkolenia zapewni kwalifikacje niezbędne do pracy z dziećmi w wieku do lat trzech na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 2 Ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Oprócz standardowych kompetencji uzyskiwanych w trakcie kursów kwalifikacyjnych kandydaci poznają zasady pracy według pedagogiki Marii Montessori, komunikację według programu Porozumienie bez Przemocy, podstawy integracji sensorycznej.
Grupa docelowa
Serdecznie zapraszamy na kurs:
- osoby, które chcą zdobyć kwalifikacje i kompetencje do pracy z małym dzieckiem,
- nauczycieli przedszkolnych, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty o wiedzę z zakresu pracy z dziećmi wieku 0-3,
- studentów wydziałów pedagogicznych planujących pracować w placówkach Montessori,
- osoby, które chcą prowadzić własny żłobek lub klub malucha według zasad Marii Montessori,
- rodziców pragnących wychowywać dzieci w duchu Montessori.
Program
Zakres tematyczny szkolenia:
Filozofia: Uczestnicy zapoznają się z podstawami filozofii Marii Montessori i historią szkoleń „Assistants to Infancy” oraz podstawami psycho-społecznymi: potrzeby i tendencje ludzkie w świetle metody Marii Montessori.
Psychologia rozwojowa: Uczestnicy zapoznają się z rozwojem dziecka ze szczególnym uwzględnieniem motoryki dużej i małej, języka i samodzielności. Zostaną przedstawione podstawowe wiadomości z zakresu pediatrii (przebieg ciąży, narodziny i okres noworodkowy) oraz wiadomości dotyczące rozwoju neurologicznego (neuropsychiatria 0-3 lata).
Obserwacja: Uczestnicy poznają znaczenie obserwacji w pracy pedagoga Montessori (obserwacja narzędzia i techniki obserwacji, stworzenie studium przypadku dziecka).
Prowadzenie grupy: Uczestnicy zapoznają się ze znaczeniem adaptacji w budowaniu prawidłowych relacji między nową rodziną a żłobkiem, stworzą poradnik dla rodzica. Zostanie omówiona odpowiedzialność prawna opiekuna. Przedstawimy zasady tworzenia przygotowanego otoczenia (niemowlęta i dwulatki: metraż, strefa spania, jedzenia, toaleta, komunikacja z rodzicami).
Sensoryka, życie praktyczne, kultura, matematyka, język, sztuka, muzyka, mała i duża motoryka: Uczestnicy zapoznają się z montessoriańskimi zestawami pomocy dydaktycznych, ich przeznaczeniem, celami rozwojowymi oraz metodyką konspektów prezentacji.
Bloki doskonalące: Uczestnicy będą brali udział w spotkaniach prowadzonych przez specjalistów tj. położną (masaż Shantala, diagnoza funkcjonalna, wczesne wykrywanie autyzmu), trenera NVC (Porozumienie bez Przemocy), ratownika (pierwsza pomoc pediatryczna), fizjoterapeutę (Integracja Sensoryczna), neurologopedę (rozwój mowy w aspekcie żłobkowym, prawidłowe wypowiadanie głosek i wyrazów, emisja głosu).
Certyfikaty
Polski Instytut Montessori otrzymał pozytywną decyzję MRPiPS (nr 34/2017 z dn. 18.07.2017) o zatwierdzeniu programu kursu. Ukończenie szkolenia zapewni kwalifikacje niezbędne do pracy z dziećmi w wieku do lat trzech na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 2 Ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Prowadzący
Joanna Maghen
Doświadczona instruktorka z wieloletnią praktyką w międzynarodowych instytucjach montessoriańskich. Joanna od wielu lat zaangażowana jest w edukację montessoriańską w Ameryce Północnej, a od roku 2006 aktywnie działa w warszawskiej społeczności montessoriańskiej. Jest rodzicem i nauczycielem montessoriańskim, a także trenerem kursów wczesnej edukacji Montessori oraz kursów szkolnych Montessori. Posiada dyplom nauczyciela Montessori (dzieci od 3 do 6 lat) wydany przez Montessori-Partnership UK oraz dyplom nauczyciela Montessori (dzieci od 6 do 9 lat) wydany przez Canadian Montessori Teacher Education Institute Elementary. Założycielka i dyrektor Polskiego Instytutu Montessori.
Harmonogram
Zjazd 1: 25-26 listopada 2017
Zjazd 2: 9-10 grudnia 2017
Zjazd 3: 13-14 stycznia 2018
Zjazd 4: 20-21 stycznia 2018
Zjazd 5: 3-4 lutego 2018
Zjazd 6: 17-18 lutego 2018
Zjazd 7: 10-11 marca 2018
Zjazd 8: 24-25 marca 2018
Zjazd 9: 7-8 kwietnia 2018
Zjazd 10: 19-20 maja 2018
Informacje organizacyjne
Zapisy odbywają się drogą elektroniczną przez formularz zgłoszeniowy: http://www.montessori.info.pl/index.php?src=page_najmlodsi_form1.php.
Dodatkowe zajęcia zostaną rozpisane na platformę e-learningową (w ramach programu).
Informacje podstawowe

- Organizator: Polski Instytut Montessori
- Rodzaj szkolenia: Otwarte
Cena: 4600 zł Netto
Dane kontaktowe
Osoba kontaktowa: Joanna Maghen