Od jakiegoś czasu bardzo popularne stało się korzystanie z usług Coacha, lub Trenera.
Czy na pewno jednak potrafimy dobrze rozróżnić te pojęcia?
W jaki sposób pracują tego typu osoby i czym się różni ich funkcja? Czym różni się coaching i trening?
Coaching a trening – taki sam cel, zupełnie inna droga do niego
Zarówno coaching, jak i trening mają wspólny cel – wspierają nas w osiąganiu celów. Różnią się one jednak monumentalnie sposobem pracy „nad nami”.
Coaching podchodzi do tego od strony psychologicznej, nic nam nie narzuca, jest dobrowolny. Skupia się na wyciąganiu naszego wewnętrznego potencjału, wydobywaniu i uwypuklaniu naszych najlepszych cech i pracę nad nimi. Natomiast trening uczy pewnych zachowań, są one nam ‚wpajane’. Zostajemy postawieni przed pewną dawką wiedzy, a naszym zadaniem jest przyswojenie jej i realizowanie.
Jak postępuje trener?
Trenerem określa się osobę prowadzącą szkolenie. Trener określa warunki treningu jakie on sam uzna za najlepsze, oczywiście w naszym konkretnym przypadku. Odpowiedzialny jest za transfer wiedzy. Stara się on nauczyć nas postępowania w odpowiedni sposób, nabycia bardzo określonego schematu postępowania, który sam opanował w zakresie teoretycznym, lub praktycznym. Odpowiedzialny jest za przekazanie, doskonalenie odpowiednich umiejętności i zachowań osobom szkolonym (np. z zarządzania, asertywności, komunikacji, umiejętności interpersonalnych, menadżerskich, umiejętności sprzedażowych)
Instruuje, analizuje nasze postępy i czuwa nad ścieżką, jaką podejmujemy w rozwoju. Jego rola bardzo przypomina alegorycznego „mentora”, którego zadaniem jest nauczanie i kształtowanie talentów ucznia, poprzez właśnie trening.
W jaki sposób działa Coach?
Przede wszystkim Coach bazuje na naszych własnych zasobach. On po prostu stara się wydobyć z nas, nasz własny potencjał – nie jest on bynajmniej instruktorem. Musi on być osobą charyzmatyczną, która delikatnie zainspiruje nas do pewnych działań, które sami sobie wyznaczymy. Podczas pracy z coachem nie będziemy realizować grafiku treningowego odgórnie nam narzuconego, lecz stworzymy własny, delikatnie wymodelowany przez profesjonalistę.
Czasami coaching ma charakter ogólnorozwojowy – szczególnie, jeśli sami nie wiemy czego tak naprawdę chcemy. Ważnym elementem tego typu ścieżki rozwoju osobistego jest świadomość – to my podejmujemy wszystkie decyzje i to od nas ostatecznie zależy końcowy efekt, a Coach jest jedynie kimś kto pobudza nas do myślenia, przede wszystkim za pomocą licznych pytań.
Jakie cele możemy osiągnąć korzystając z usług Coacha?
Istnieje wiele różnych odmian Coachingu – wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli pragniemy osiągnąć idealną sylwetkę, wyrobić sobie poprawne nawyki żywieniowe, na pewno zainteresuje nas „wellness coaching”. Pragnąc rozwijać się w zakresie zawodowym, walcząc o pozycję na rynku, powinniśmy wybrać „biznes coaching”.
Jeśli natomiast chcemy poprawić nasze zdolności zarządzania zasobami ludzkimi, na pewno „executive coaching” będzie tym, czego poszukujemy! Istnieje również „life coaching”, który ma charakter ogólny, pomaga osiągać dowolne cele jakie sobie stawiamy w życiu. Nawet dla osób bardziej uduchowionych powstał specjalny„coaching transpersonalny”, który skupia się na kwestiach metafizycznych. Jak więc widać propozycji nie brakuje!
Co lepiej wybrać?
Niestety, nie można na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Każdy z nas pracuje i myśli w inny sposób, chcemy również realizować przeróżne cele. Na niektórych nie działa ani coaching, ani trening – są oni niewrażliwi na wpływ „motywatorów”. Natomiast istnieją też takie osoby, które na drodze poznania i pracy nad swoimi cechami będą w stanie osiągnąć niesamowite rezultaty – w ich wypadku sprawdzi się coaching. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku jednostek podatnych na trening – bardziej skupionych na tym, by to ktoś wskazał im właściwą drogę i „opiekował się” ich rozwojem.
Nasze cele też mają niebagatelne znaczenie – zastanówmy się, czy cecha, lub umiejętność, którą pragniemy posiąść może zostać wytrenowana, albo po prostu przekazana przez kogoś bardziej doświadczonego, czy też zależy ona od mechanizmów, jakie dzieją się w naszej głowie. Do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie – ale bez obaw, zawsze możemy polegać na specjalistach w danej dziedzinie rozwoju, którzy poprowadzą nas do osiągnięcia zamierzonego celu.