Znaczenie rozwoju osobistego w biznesie i życiu prywatnym
Rozwój człowieka wpisany jest w jego naturę. To jednak, czy pójdzie on w dobrym kierunku zależy tylko od nas.
Czym jest rozwój osobisty?
To zespół działań ukierunkowany na ulepszanie pewnych aspektów swojego ja. Praca nad sobą, doskonalenie posiadanych i nabywanie nowych zdolności, dzięki którym mamy szansę osiągnąć sukces w życiu zawodowym, ale również stać się silniejsi i bardziej skuteczni w realizowaniu celów na gruncie prywatnym.
Tym, co motywuje do działania i rozwoju, jest wizja sukcesu. Zasada ta dotyczy ludzi ambitnych, którzy chcą osiągnąć więcej niż mają, pragną zmieniać się na lepsze i oczekują za to realnych nagród. Nagrodą może być lepsza praca, atrakcyjniejsze wynagrodzenie, szacunek i uznanie innych lub też podbudowa samooceny i poczucia własnej wartości.
Podnoszenie kwalifikacji.
Niezależnie od tego jaką pracę wykonujesz, bądź chcesz wykonywać, każde stanowisko wymaga konkretnej wiedzy, umiejętności i predyspozycji. Doskonalenie tych wartości zawsze jest w cenie. Wie o tym każdy poważny przedsiębiorca, dlatego coraz częściej właściciele firm korzystają z profesjonalnych szkoleniowców, by oferować swoim pracownikom odpowiednie kursy i szkolenia. Z jednej strony pracodawca okazuje tu swoje zainteresowanie pracownikiem oraz uznanie, bo nie szuka świeżej krwi o lepszych umiejętnościach, tylko pomaga rozwinąć się tym, którzy już z nim są. Z drugiej zaś ma świadomość, że przełoży się to na wynik jego działalności.
Dobre kursy, szkolenia odpowiednio dobrane do branży mogą ułatwić wykonywanie obowiązków, sprawić, że staną się one lżejsze i bardziej efektywne. W przypadku osoby, która pragnie zmienić pracę, jej CV zyskuje większą wartość, a ona sama pokazuje przyszłemu pracodawcy nie tylko, że zyskała nową umiejętność, ale że dąży do samodoskonalenia, to zaś jest wartością samą w sobie, nie do przecenienia.
Kompetencje twarde i miękkie
Warto rozróżnić dwa rodzaje kompetencji, które powinniśmy rozwijać. Pierwsze z nich – twarde, dotyczą wiedzy oraz konkretnych zdolności ściśle związanych z daną branżą i stanowiskiem. Wśród nich znajduje się wiedza merytoryczna, specjalistyczna, znajomość języków, obsługa urządzeń, komputera. Kompetencje miękkie natomiast, dotyczą cech psychofizycznych oraz umiejętności społecznych. Mówimy w tym zakresie o pracy w zespole, asertywności, kreatywności, zarządzaniu czasem, autoprezentacji, mediacji, negocjacji, rozwoju transpersonalnym, umiejętnościach interpersonalnych i menadżerskich.
Rozwój osobisty, a życie prywatne
Poprawa swojego wizerunku na rynku pracy, ma ogromny wpływ na to jak się czujemy i jak oceniamy. Kiedy stawiamy sobie jakieś cele i kroczek po kroczku zbliżamy się do ich realizacji, zaczynamy czuć tę moc i wierzyć w to, że marzenia się spełniają.
Ważnym jest również to, że kursy dotyczące miękkich kompetencji, mogą mieć realny wpływ na to jak radzimy sobie z życiem prywatnym. Lepsza organizacja czasu, którego zawsze mało, umiejętność komunikacji, czy negocjacji przydadzą się na pewno każdemu i nie tylko w pracy zawodowej, ale także w życiu codziennym.
Pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu jest wyznaczenie sobie jasnego celu, a następnie nakreślenie ścieżki, która do niego prowadzi. Rozwój osobisty jest procesem niezbędnym do tego, by tą ścieżką podążać.